top of page

לידה טבעית? מה זה?

כשאני אומרת לך לידה טבעית, מה עולה לך בראש? תני לי לנחש, שמלה לבנה, סלון מלא נרות ובריכה, נכון?! מצד אחד, לידה טבעית היא מושא של נשים רבות שקשור ברצון בנוכחות, להשפיע על התהליך ולהרגיש את הגוף בעוצמותיו. טבעי טבעי, אך גם בטבע לעיתים דברים מתפקששים, ולכן, לצאת כנגד הרפואה זה לא ממש חכם. מצד שני, אצל נשים רבות אחרות אני גם מזהה פחד גדול מהמערכת ומהתערבויות רפואיות.

אם בלידה טבעית עסקינן, אז אני שואלת, את מכירה מכונה שיולדת? אני יוצאת חוצץ נגד כל ההגדרות הללו, בעיניי, כל - לידה, היא לידה טבעית. כל אישה היא אישה יולדת, מהפות, מהבטן, עם או בלי עזרים רפואיים. ובכן, אני מעוניינת להגדיר את המושג מחדש ולעשות קצת סדר.

בלידה מתקיים מערך הורמונלי ייחודוי שמקדם אותה ומסייע לה. כך למשל ההורמונים האלו אחראיים להרחיב לך את האגן, לסכך את הפות לטשטש את תחושת הזמן, ולשכך את הכאב. אחד ההורמונים החשובים במערך ההורמונאלי בלידה הוא אוקסיטוצין (Oxytocin), שמוכר גם בשמו הורמון האהבה. אותו הורמון שאחראי להיווצרות הקשרים החברתיים בחיינו, אחראי בלידה על הקשר הבלתי מעורער בין האם לתינוק, מאפשר את פליטת החלב ומונע דיכאון אחרי לידה, כמו כן, הוא גם ההורמון האחראי לכיווצים של הרחם במהלך הלידה. הפרשת הורמונים קשורה באופן ישיר למצב הרגשי של היולדת. אם תחוש סכנה, לחץ ופחד, המערך ההורמונלי ישתנה לחלוטין. לעומת זאת, כשהיולדת מרגישה רגועה וחפה מפחדים, ההורמון יכול להיות מופרש בשיאו.


"לידה טבעית היא אמצעי, היא לא מטרה. המטרה היא הבריאות הפיזית של האם והעובר ולא פחות חשוב מזה, בריאות נפשית״

איני מאמינה שלידה טבעית היא בהכרח לידה ללא התערבויות, אלה לידה שבהן מתרחשת פליטת ההורמונים הטבעית מתרחשת במיטבה. מלידה כזאת האמא יוצאת מאושרת, חיונית ועם תחושת מסוגלות. היא מאוהבת בתינוק שלה, יש לה שפע חלב, וכאשר היא נזכרת אחרי זמן מה בלידה היא תוהה מתי שוב!? לידה טבעית היא אמצעי אחד מני רבים, אך היא לא המטרה. המטרה היא בריאות פיזית של האם והעובר, וודאי, אך לא פחות חשוב מזה, בריאות נפשית וחוויה מעצימה. זו לא רק סמנטיקה, זה קונספט שיאפשר לך רפרטואר חדש של אפשרויות. אנחנו מבינות שפליטת ההורמונים הטבעית אינה תלויה באלמנטים חיצוניים או בהתערבויות כאלו ואחרות אלה באופן שבו חווה היולדת את הנוכחות וההשפעה שלה בלידה. אני פוגשת מאות זוגות בקליניקה, רגע לפני לידה, ופעם אחר פעם אני רואה את החלום ושברו. הינדוס הלידה עד הפרט האחרון, ניסיון לביים ולשלוט בכל האלמנטים. ואז, מגיעים החיים. רצף האירועים הוא לא בדיוק מה שתכננו וייחלנו לעצמנו. אינך יכולה לשלוט בכל המהלכים בלידה, אך את יכולה לבחור כיצד את רוצה להרגיש בה, את יכולה לחזק אצלך את הביטחון כך שתיהיה לך היכולת להתמודד עם כל מה שהיא תביא.


הכנה מקדימה עושה הבדל גדול, ואם כבר להתכונן, אז למה? למה שאת מעדיפה? או למה שיכול להיות? בעיניי - להכל. להתכונן טוב ללידה זה לדעת, להבין ולשאול שאלות. להגיע מוכנה זה שיש לך מחסן כלים פרקטים לתמוך ולהיתמך רגשית ופיזית. ההכנה החשובה ביותר היא היכולת לזרום, להתגמש, לחשוב יצירתית.


לסיכום, מזמינה אותך לשחרר את ההגדרות לפתוח את הראש ואת הלב. לנסות, להעיז ולקחת אחריות- מקסימום זה יצליח!


אורטל כהן,

מדריכת הכנה ללידה, מורה ליוגה והריון בתנועה, בעלת מרכז הכנה ללידה - ״לידה בעמק״, ומלווה זוגות בתהליך הלידה וההורות.
Kommentare


Die Kommentarfunktion wurde abgeschaltet.
bottom of page