top of page

5 הטעויות הנפוצות בלידה

איפה ללדת? איך לתכנן את הלידה? מה מבקשים מהרופאים ? איך להתמודד עם הצירים, כן או לא אפידורל? האפשרויות רבות והשוק מוצף קורסים ונשות מקצוע, גם את מבולבלת? מתוך ליווי של אין ספור לידות, ולאחר שתי לידות מופלאות של ילדי, אני רוצה לעשות לך סדר ולחסוך לך את הטעויות הנפוצות הללו. קחי לעצמך שתי דקות ושנני את חמשת כללי הברזל הבאים שכולן רוצות לדעת עליהם רגע לפני:


1. אל תשכבי - גם עם אפידורל

אפידורל הוא ללא ספק שותף עיקרי ברוב הלידות המודרניות. מבלי להיכנס לשאלה אם כן או לא, צריך להבין שאפידורל הוא לא האויב שלך אם כי הפסיביות. הלידה היא ריקוד, שילוב בין תנועה של העובר לזו שלך והיא כלי הכרחי וחשוב בכל לידה, גם אם היא מאולחשת. אישה ללא אילחוש, תרגיש מיד שתנועה תקל עליה. אישה שבחרה לקחת אפידורל, תיהיה פחות עדה לתחושות שעולות ולכן עלולה ליפול למלכודת הפסיביות.בלידה מסוג זה יש צורך ביצירתיות ואולי גם תמיכה יותר אקטיבית ממלווה/ת הלידה - אך התנועה אפשרית ורצויה.


2. אל תבחרי היכן ללדת לפי המרחק

חדרי לידה חדשים ומשופצים, אורות צבעוניים ומסכי פלזמה משוכללים זה נחמד ואטרקטיבי, אך רחוק ממה שחשוב באמת. נכון, אם הלידה מתפתחת מהר, גשי לבית החולים הקרוב לביתך. אך אם זו לא הסיטואציה, ראוי לבחור את המרחב האידיאלי עבורך ולא בהכרח החדש או הקרוב ביותר. התפאורה חשובה, מכניסה לאווירה ומוסיפה לנינוחות, אך מנסיון ומעדות ללידות רבות, מה שבאמת חשוב הוא יחס הצוות, הפרוטוקול והסטטיסטיקות. איך יודעים? כל הנתונים מפורסמים באופן גלוי, וכמובן חשוב לשמוע סיפורים ממקור ראשון. לאחר מכן,החליטי עם עצמך מה חשוב לך ועל מה את לא מתפשרת.


" נשים המגיעות ללידה ללא כלים מעשיים להתמודדות, נוטות לעבור לידות קשות יותר, כאלו הנצרבות בזכרונן כטראומטיות."

3. אל תלחצי, תנשפי

רפלקס פליטת העובר (fetal ejection reflex או Ferguson reflex) מתרחש כאשר שרירי הרחם מוציאים תינוק באופן לא רצוני - כלומר, ללא דחיפה מאולצת מצידך. בשלב זה את ככל הנראה תרגישי דחף ללחוץ, לא יהיה נכון להגיד שאין לחיצות בלידה. אך יש הבדל משמעותי בין לחיצה שמקורה ברפלקס המדובר או בהוראה מבחוץ. אם את מאולחשת, סביר להניח שתרגישי לחץ על הנרתיק או פי הטבעת, אך ההדרכה מבחוץ תיהיה יותר נחוצה. לכן, החשוב מכל, למרות האדרנלין וההתרגשות מסביב, הוא לאפשר לאוויר לצאת בעת הלחיצה , כלומר לנשוף, ובכך לווסת את הלחץ על רצפת האגן ולשמור עליה.


4. תשאלי שאלות

דמייני לעצמך תסריט הזוי ולא סביר: את הולכת לרופא עם התינוק, הוא מוציא בקבוק כלשהו, ממלא מזרק, מתקרב אל התינוק שלך. מה את עושה? זזה מיד, שואלת שאלות, נכון? ובטוח שלא תסתפקי בתשובה קצרה ואחת אלא תמשיכי לשאול. אולי אפילו תרצי מעט זמן להתייעץ ולחשוב על זה.בהריון ובלידה, יש נטיה לחשוב שבית החולים אחראי על התינוק, שהלידה או הילד לא ממש שייכים לך, רק אחרי שהוא נולד. הוא ממש שלך ואת האחראית עליו. האשליה הזו והמעמד הבלתי מעורער של הרופאים בתרבות שלנו, גורמים לנו לא פעם להתבייש לשאול ולהבין את הסיטואציה לעומק. אני מציעה לך ולמלווה הלידה שלך לשאול שאלות רבות ועמוקות, גם בלידה, כי גם שם, אתם ההורים שלו , וזו האחריות שלכם.


5. תתכונני, אל תגידי ״יהיה בסדר״

מכירה את האמירה: ״איך שתראי אותו, תשכחי הכל״? בתור אמא אני לא מבינה מי המציאה את השטות הזו ולמה. נשים זוכרות את הלידות שלהן כל חייהן, מדובר בחוויה עוצמתית שיכולה לבנות אישיות כמו גם לצלק נפשית. נכון, את יודעת ללדת, נכון, יהיה שם צוות רפואי שיתמוך בך. אבל! אם את מעוניינת בחוויה חיובית עליך להתכונן. נשים המגיעות ללידה ללא כלים מעשיים להתמודדות, בלי הבנה עמוקה של תהליך הלידה וללא תמיכה יסודית, נוטות לעבור לידות קשות יותר, התערבותיות יותר ובעיקר, כאלו הנצרבות בזכרונן כטראומטיות. אז מה לעשות? לחפש קורס מעמיק ויסודי, שלא רק יכין אותך ואת מלווה הלידה שלך במובן הפרקטי, אבל גם יצייד אתכם בידע רב עוצמה, ויתרגל את גופך ותודעתך לקראת החוויה המרגשת והמעצימה ביותר בחייכם.לידה בריאה ומעצימה דורשת הכנה יסודית.

היא דורשת מאיתנו לזרוק כמה מהסטיגמות על לידה הצידה, להתחיל לדמיין אותה מחדש, ובעיקר לקחת עליה בעלות- זו החוויה שלך, את המנהלת שלה, וכל השאר שמה לתמוך בך ולאפשר לך אותה.


אורטל כהן,

מדריכת הכנה ללידה, מורה ליוגה והריון בתנועה, בעלת מרכז הכנה ללידה - ״לידה בעמק״, ומלווה זוגות בתהליך הלידה וההורות.


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page